कोभिडको भारतीय भेरि’यन्टले विश्वमा सं’कट ल्याउन सक्ने चे’तावनी

भारतबाट फै’लिएको नयाँ भेरियन्टको कोभिडले विश्वमा आर्थिक सं’कट आउन सक्ने चे ‘ता वनी दिइएको छ । भारतमा भेटिएको भेरियन्ट अन्य देशमा पनि भेटिएपछि वैज्ञा’निकहरुले चे ता’ वनी जारी गरेका छन् । विश्व स्वास्थ्य संगठन डब्ल्यूएचओको कोभिड-१९ प्रमुख मा’रिया वेन केरखोवले यो भेरियन्ट धेरै सं’क्रमण फै’लाउने खालको भएको र यसले विश्वमै संकट ल्याउन सक्ने चे ता’ वनी दिएकी छिन् ।

सन् २०२० मै यो भेरियन्ट भारतमा पाइए’को थियो । भित्रभित्रै तीव्र रुपमा फैलिएको यो भेरियन्टले अरु देशमा पनि अवस्था ज ‘टिल बनाएको छ । भारतमा दैनिक संक्र’मित र मृ त्त कको संख्या बढ्दा अन्य देशमा पनि अवस्था भ या वह भएपछि विश्व स्वास्थ्य संगठनले चे ता वनी जारी गरेको अन्तराष्ट्रिय सञ्चा:रमाध्यमले जनाएका छन् ।

यो पनि, कोभिड–१९ सङ्क्रमण रो’क्न पूर्ण ब’न्दाबन्दी
जिल्ला प्रशासन कार्यालय महोत्तरीले भारतीय सीमावर्ती जलेश्वर नगरपालिका क्षेत्रमा पूर्ण’रूपमा निषेधाज्ञा लगाउने निर्णय गरेको छ । जिल्ला’भरि गत बुधबारदेखि नै निषेधाज्ञा जारी भएबीच जलेश्वर नगर क्षेत्रमा कोभिड–१९ सङ्क्रमणले निकै गाँजेपछि प्रशासनले सामान्य हिँडडु’लसमेत रोक्ने गरी आज बिहानैदेखि लागू हुने गरी थप आदेश जारी गरेको हो । यो आदेशले अब एक्लै हिँड्न वा जरुरी काम छ भन्दै पूर्व स्वीकृतिबेगर सड’कमा निस्कने जोकोहीलाई कारवा’ही गरिने उल्लेख छ ।

नगर क्षेत्रमा कोभिड–१९ सङ्क्र’मण निकै बढेर मानवीय क्षति थपिँदै गएपछि थप आदेश जारी गर्नुपरेको प्रमुख जिल्ला अधिकारी तीर्थराज भट्ट’राईले जानकारी दिनुभयो । नगरका भारतीय सीमावर्ती नाका र गल्छिडाबाट हुने आवतजावत रोक्न थप सुरक्षा जनशक्ति विन्या’स गरिएको प्रजिअ भट्ट’राईको भनाइ छ । जिल्लामा यसपालि २०७८ प्रारम्भ भएयता वैशाख १० देखि हालसम्म कोभिड–१९ सङ्क्रमणले १२ जनाको ज्या’न लिएको छ ।

तीमध्ये सात जलेश्वर नगर क्षे’त्रकै परेका छन् । यसअवधिमा सङ्क्रमण पुष्टि भएका ७९१ मध्ये १०० को हाराहारी जलेश्वर नगर क्षेत्रकै परेपछि यसको रोकथाममा कठो’र हुनैपर्ने अवस्थाले थप आदेश जारी गर्नुपरेको जिल्ला प्रशासन कार्यालयले स्पष्ट पारेको छ । जिल्ला’को कोभिड–१९ व्यवस्थापन केन्द्र र राजनीतिक दल एवं सामाजिक सङ्घसंस्थाको सिफारिसमा अर्को आदेश नभए’सम्म नगर क्षेत्र पूर्ण बन्दाबन्दी रहने स्पष्ट पारिएको छ ।

यसअघि गत बुधबा’रदेखि नै जारी वैशाख महिनाभरि लागू हुने गरी निषेधाज्ञा जारी भए पनि सार्वजनिक बसबा’हेक सबै सवारी साधन चलिरहेका र बजार, चोक क्षेत्रमा स्वास्थ्य सचेतता मापदण्ड नअपनाई हिँड’डुल गर्ने क्रम नरोकिएपछि सर्वसाधारणको टिप्पणी बढेको थियो । आजदेखि जारी भएको पूर्ण निषेधा’ज्ञाको अवधिमा तोकिएका क्षेत्रमा अनावश्य’करूपमा कोही निस्के सुरक्षार्मीले तत्काल नियन्त्रणमा लिई बिना मोलाहिजा कार’वाही गर्ने प्रजिअ भट्टराईले जा’नकारी दिनुभयो ।

यसैबीच जिल्ला’को सुदूर–उत्तरवर्ती बर्दिबास नगरपालिकाले पनि आजदेखि नै लागू हुने गरी तोकिएका क्षेत्रबाहे’कका सबै सेवा पूर्णरूपले बन्द गर्ने निर्णय गरेको छ । आजदेखि वैशाख ३१ गते मध्यरातसम्मका लागि जारी गरिएको सूच’नामा अस्पताल (स्वास्थ्यसम्बन्धी सेवा), दमकल, एम्बुलेन्स, सुरक्षा निकाय (नगर प्रहरीसहित) र भूमिस’म्बन्धी समस्या समाधान आयोगको लगत प्रविष्ट एवं नाप÷जाँचबाहेकका सबै सेवा बन्द राख्न अपिल गरि’एको छ । नयाँ भेरियन्टसहितको कोरोना भाइरस फैलँदै गएपछि यसको रोकथाम र नियन्त्रणका लागि यो कदम चाल्नुपरेको नगरप्रमुख विदु’रकुमार कार्कीले जनाउ’नुभएको छ ।

कोभिड–१९ सङ्क्र’मण बढ्दै जाँदा यसको रोकथाम, नियन्त्रणका लागि सबै स्थानीय तहले पहलकदमी बढाउन आवश्यक रहेको स्वास्थ्यकर्मीले सुझा’एका छन् । यसका लागि क्वारेन्टिन केन्द्र र आइसोलेशनको व्यवस्थापन, पिसिआर परीक्षण र उपचार प्रब’न्ध एवं गरिब र असहायको छनोट गरी खानपिनको चाँजो मिलाउन स्थानीय तहले पहलकदमी लि’नुपर्ने स्वास्थ्य क्षेत्रको लामो सरकारी सेवाबाट अवकाश लिनुभएका बर्दिबास–१ का बासिन्दा स्वास्थ्य’कर्मी राधेश्याम झाको सुझाव छ ।

यस’बीचमा जिल्लाको गौशाला नगरपालिकाले १५ शय्याको कोभिड अस्पताल सञ्चालनमा ल्याएको छ भने बर्दिबास नगरपा’लिकाले ५० शय्याको आइसो’लेशन कक्ष दुई दिनभित्रै सञ्चालन गर्ने गरी तयारी गरिएको जनाएको छ । जिल्लाका अन्य स्थानीय तहले पनि आवश्यक पहल’कदमी बढाउन आवश्यक रहेको स्वास्थ्यकर्मी औँल्याउँछन् । जिल्लामा १०नगरपालिका र पाँच गाउँपा’लिकासहित १५ स्थानीय तह छन् । भारतसँग सीमा जोडिएको ३८ किलोमिटर दूरीभित्र छ स्थानीय तह भारतसँग जोडि’एका छन् । ती स्थानीय तहको भूमि’का अझ बढी हुनुपर्ने झाको भनाइ छ । इताजाखबरबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्