तरकारी बारिमै कु’हिने किसानको चि’न्ता

तरकारी बारिमै कुहि’ने किसानको चि’न्ता
२२ बैशाख २०७८, बुधबार धनगढी उपमहान’गरपालिका–२ को दीपटोल र कृष्ण’नगर नजिकै दुई स्थानमा गरी तीन बिघाभन्दा बढी जमीन लिज (भाडा)मा लिई व्यावसायि’करूपमा तरकारी खेती गर्दै आएका एक स्थानीयवासी कृषक खेतमा उत्पा’दन भएको तरकारी खेर जाने भन्दै चिन्तित भएका छन् ।

महा’मारीका रूपमा फैलिएको कोरोना सङ्क्रमण रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि गरिएको निषे’धाज्ञाले तरकारी बजार पूर्णरूपमा ठप्प भएपछि बारीमा उत्पा’दन भएको टमाटर, भन्टा, लौका, फर्सीलगायतका बिक्री गर्न न’पाएरै खेर जान्छ कि भन्दै चिन्तित भएको व्यवसायी कृषक मुमताज गुप्ताले बताउनुभयो । “विशेषगरी बारीमा उत्पा’दन भएको तरकारी धन’गढीको त्रिनगर कृषि उपज हाटबजार, रामजानकी सब्जीमन्डी र बजारका विभिन्न होटलमा बिक्री गर्ने गर्थेँ”, उहाँले भन्नुभयो, “निषेधाज्ञाले बजार पूर्णरूपमा ठप्प भएपछि त’रकारी बिक्री गर्न एकदमै मुस्कि’ल भएको छ ।”

फुटकर तर’कारी लिने ग्राहक आउने गरेको भए पनि त्यो मात्राको बिक्रीले व्यवसायमा केही हलचल नहुने उहाँ’को भनाइ छ । “दिनमा आठ/दश किलो तरकारी बिक्री हुने गरेको भए पनि त्यो बिक्रीले आफनो लगानीसमेत उठ्दैन ।” उहाँका अनुसार निषेधाज्ञाअघि दिनमा पाँचदेखि आठ क्विन्ट’लसम्म तरकारी बजार जाने गर्दथ्यो । हिजोआजथोरै मात्राको बिक्रीले बारीमा ठूलो परिमा’णमा उत्पा’दन भएको तरकारी बजारमा बिक्री गर्न सकिने अ’वस्था नभएको उहाँले गुनासो गर्नुभयो । “तरकारी बजार बिहान दुई/तीन घण्टा त खुल्छ तर उक्त समय आफूलाई अनुकूल भइ’रहेको छैन”, उहाँले भन्नुभयो ।

अहिले बारीमा करिब ३० क्वि’न्टल पाकेको टमाटर, १० क्विन्टल जति भण्टा’लगायतका तरकारी बिक्रीका लागि तयारी अवस्थामा छ तर कहाँ लगेर त्यो बिक्री गर्ने भन्ने उहाँलाई चिन्ता छ । “कोरोनाको रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि कैला’लीमा वैशाख १६ गतेदेखि २२ गतेसम्मको जारी निषेधाज्ञा पुनः लम्बिएर वैशाख अन्तिमसम्म बढाइएपछि बन्दैबन्दले अब त जमी’नवाला साहुलाई भाडा तिर्न सकिने अवस्था छैन”, उहाँले भन्नुभयो, “जमीनको भाडा कहाँबाट दिने र जहान’परिवार कसरी पाल्ने भनेर चिन्ता लागेर राति निद्रा लाग्न’समेत छोड्यो ।”

उहाँले भन्नुभयो, “बन्द खुल’ञ्जेलसम्म त बारीको तरकारी खेर गई कामै नलाग्ने भइसक्छ ।” गत वर्ष पनि लामो समयसम्मको लकडाउनका कारण उत्पा’दित तरकारी बिक्री गर्न नपाएरै बारीमै कुहिएर लगानीसमेत उठ्न नसकेको उहाँले बताउ’नुभयो ।

पाँच व’र्षदेखि जमीन ठेक्कामा लिई व्यावसा’यिकरूपमा तरकारी खेती शुरु गरेका गुप्ताले वा’र्षिक रु आठदेखि १० लाख जति फाइदा हुने गरेको बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “अघिल्ला वर्षमा तरकारी व्यवसायबाट निकै आम्दानी हुने गर्दथ्यो तर को’रानाका कारण गत वर्ष र यस वर्ष गरिएको बन्दाबन्दीले व्यव’सायमा निकै घाटा व्यहोर्नुपरेको छ ।” न्युज24बाट

प्रतिकृया दिनुहोस्