शरिरमा अक्सि’जनको मात्रा ठिक राख्न र फोक्सो बलियो बनाउन यस्ता चिज खा’नुहोस्

पूरै देश कोरोना महा’मारीमा परेको छ । हरेक नागरिक कोरोनावाट जोगीने अनेक उपाय अप’नाइरहेका छन् । व्यक्तिले सबै नि’यमहरू पालना गर्न थालेको छ, शारीरिक दूरी बनाउने देखि मास्क लगाएर को’रोनावाट बच्ने उपाय गरिरहेका छन् । सबैलाई कोरोनाबाट टाढा रहन यति मात्र पर्याप्त छैन।

यस्तो अवस्थामा, यो महत्त्व’पूर्ण छ कि हामी आफैं र आफ्नो शरी’रलाई यति धेरै तयार गरौं कि कोरोना भए पनि, यो हल्का हुन सक्छ र हामी यस’लाई सजीलै पार गर्न सक्छौं। यसको लागि, सबैभन्दा पहिले, हामीले हाम्रो फोक्सोको स्वास्थ्य’लाई बलियो राख्नु पर्छ।

यदि फो’क्सोले राम्रोसँग कार्य गर्दछ भने शरीरमा अक्सिजनको स्तर पनि सजिलैसँग पुग्छ । यस्तो अवस्थामा फोक्सो’को विशेष ख्याल राख्नु धेरै महत्त्व’पूर्ण हुन्छ।कोरोनाले फोक्सोमा सिधा ह म ला गर्दछ, त्यसपछि सास फेर्ने समस्या हुन्छ । यस्तो अव’स्थामा, हामीले पहिले नै फोक्सोलाई बलियो बनाउनु मह’त्त्वपूर्ण छ। त्यसोभए फोक्सोलाई बलियो राख्नको लागि खानामा के चीजहरू स’मावेश गर्न सक्दछौं जानौं।

तुलसी : तुलसी पातमा अ’धिक मात्रामा पोटेशियम, फलाम, क्लो’रोफिल म्याग्नेशियम, क्यारोटीन र भिटामिन सी हुन्छ जसले फोक्सोलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्दछ। बि’हान ४, ५ तुलसीका पातहरू चपाउनुहोस् । यस बाहेक, तपाईं आ’युर्वेदिक काँडा बनाएर पनि पिउन सक्नुहुन्छ ।

निवारो : धेरै च’मत्कारी तत्वहरू मध्य निवारो एक हो । यसमा भिटामिन ए, भिटामिन(सी, भिटामिन(के, पोटा’सियम, म्याग्नेशियम, कपर र आ’इरन जस्ता आवश्यक पोषकहरू हुन्छन्। यसको सेवनले फोक्सो बलियो हुन्छ र मुटु पनि स्वस्थ रहन्छ।

लसुन : लसुन एन्टि’बायोटिक, एन्टिफंगल, एन्टिभाइरल गुणहरूको साथसाथ क्याल्सियम, फास्फोरस, फलाम, भिटामिन जस्ता तत्त्वहरूले समृ’द्ध हुन्छ जुन फोक्सोलाई बलियो राख्न लाभ’दायक छ। बिहान, खाली पेटमा पानीको साथ २ देखि ३ लसुनको पाटी खाने गर्दा पनि लाभ मिल्छ । यसलाई रातमा पानीमा भिजा’एर विहान खाली पेटमा खाँदा अझ बढी प्रभावकारी हुन्छ ।

बेसार : बेसा’रमा (ऑक्सीडन्ट र एन्टी(इन्फ्लेमेटरी गुणहरू हुन्छन् । जसले तपाईंलाई कुनै पनि प्र’कारको सं क्र म णबाट बचाउँछ। यस्तो अवस्थामा सु त्नु अघि तातो दुधमा वेसार राखेर सेवन गर्नुहोस्। गुर्जो, दाल’चीनी, लसुन, अदुवा र तुलसीलाई वेसार मिसाएर काँडा बनाउनुहोस्। यसले तपाईंको रोग प्रति’रोधात्मक क्षमताको साथ साथै फोक्सो पनि ब’लियो बनाउनेछ।

मह : महमा एन्टि(ब्याक्टे’रियल गुणहरू हुन्छन्। यसको सेवनले तपाईंको फोक्सो बलियो बनाउँछ। यस बाहेक, फोक्सोबाट वि षा क्त पदार्थ हटाउ’न बिहान तातो कागतीको पानी’मा मह सेवन गरौं। यस बाहेक, तपाईं डेकोक्शनमा मह थपेर पिउन सक्नु’हुन्छ। इताजा खबरबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्