झन्डै ८२ घण्टापछि खनालको जीवितै उ’द्धार, जो बाँच्नका लागि पिसा’बसमेत खाए

भूमिकास्थान नगर’पालिका–१ साम्ने गाउँका ३१ वर्षीय ऋषि खनाल २०७२ साल वैशाख १४ गते वैदेशिक रोजगा’रीका लागि यूएईको दुबईतिर उड्नु थियो। हवाई टिकटसमेत भइस’केको अवस्थामा खनाल काठ’माडौंसम्म पुगेका थिए। तर, १२ गतेको विनाशकारी भूकम्पले विदेश गएर धन कमाउने सपना च’कनाचु’र पारिदियो। त्यति मात्रै होइन, झन्डै ८२ घण्टापछि खनालको जीवितै उद्धा’र गरियो। भाग्यले बाँचे १

गोंगबुस्थित साततले गेस्टहा’उसको पहिलो र दोस्रो तला भूकम्पले भत्कि’एको थियो। तर, माथिल्लो चार तला कायमै थियो। त्यही भत्किएको तलाबाट खनालको उद्धा’र सशस्त्र प्रहरी र फ्रान्सको खोजी तथा उद्धार टोलीले १० घण्टाको अथक प्रया’सपछि गरेको हो।

खनालले आफ्नो उद्धा’रपछि बाँच्नका लागि पि’साब’समेत खाएको बताएका थिए। उनले ढुंगाका स–साना टु’क्रा बाहिर फालेर उ’द्धार टोलीको ध्यान खिचे’का थिए।

उनको देब्रे खुट्टा का’टि’एको छ। उपचार खर्च सरका’रले बेहोर्यो। तर, काठमाडौं आउ’जाउ, औ’षधि खर्च गर्दा अढाइ लाखभन्दा बढी रकम सकियो । भन्छन्, ‘भूकम्प’मा परेर अं’गभं’ग भएका म र मजस्ता साथीहरूले सीप सिकेर जीविको’पार्जन गर्न चाहेका छौं।’

काठमा’डौंमा विभिन्न संघ–संस्थाले सीप’मूलक तालिम निःशुल्क दिने भनेका थिए। तर, सम्प’र्कै गरेनन्। निःशुल्क भए पनि काठमाडौंमा भाडा तिरेर बस्ने, बिहान–बेलुका खाने स्रोतसमेत जुटाउन नसकेर सीपमूलक तालिम लिन नसकेको ख’नाल सुनाउँछन्। खाने, बस्ने व्यवस्था गरिदिए भूकम्पमा परेर हात खुट्टा गुमाएका आफूजस्ता साथी’हरूले सीप सिकेर केही काम गरेर खान सक्ने उ’नको भनाइ छ। यो स’माचार अन्नपूर्ण पोस्ट छ र। इताजा खबरबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्