यस्ता बेहुला जसले राखे, बेहुली बो’क्ने भन्दै वर्षौ देखि ६३० केजीको बंगुर हे’र्नुहोस्

रोचक र विचित्रको घ’टनाका लागी चीन विश्व्मा नै शिर्ष स्थानमा पर्ने गर्छ । जहाँ कहिल्यै नदे’खिएका र नचिताएका ख’बरहरु सुन्छिन्, देखिन्छन् र भाइ’रल पनि बन्न पुग्छन् ।

यसैबिच चीनको बीजिंग गाउँमा बि’वाह पश्चात दुलहीलाई सुँगुरमा चढाएर बिदा गरिएको खबर यतिबेला सामाजिक संजालमा भाइरल बनीरहेको छ । दुलही बो’क्ने सुँगुर झन्डै ६३० केजीको रहेको बताईएको छ । उक्त सुँगुर दुलहाले आफ्नो दुलही बो’क्न चाहिने भन्दै ३ वर्षदेखि पाल्दै आएको बताइन्छ ।

यो पनि, स्वास्थ्य मा’पदण्ड पालना गर्न प्रशासनको आग्रह
जिल्ला प्रशासन कार्यालयले सरकारले निर्धा’रण गरेको स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्न स’बैलाई आग्रह गरेको छ । बिहीबार एक सूचना जारी गरी कोरोनाका कहरका कारण माप’दण्ड पालना गर्न सबैमा अनुरोध गरेको हो ।

मन्त्रिपरिषद्को निर्णय’बमोजिम भरतपुर महानगरपा’लिकाभित्र रहेका शैक्षिक संस्था विद्यालय, कलेज, ट्युसन सेन्टर, तालीम केन्द्र यही वैशाख मसा’न्तसम्म भर्चुअल वा वैकल्पिक शिक्षण सिकाइका विधि अपनाई शैक्षिक गतिविधि सञ्चा’लन गर्न अनुरोध गरिएको छ ।

यस्तै माध्य’मिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) परीक्षा’बाहेक अन्य परीक्षा सञ्चालन गर्दा आलो’पालो प्रणालीअनुसार सञ्चालन गर्न, सिनेमा हल, पार्टी प्यालेस, डान्सबार, दोहोरी, नाचघर, क्लब, हेल्थ क्लब, जिम’खाना, स्वीमिङ पुल, फुटसल, सभा, आमसभा, जुलुस, हाटबजार, रङ्गशालामा हुने दर्शकसहितको खेलकूद र मानिसको भीड हुने अन्य सबै कार्यक्रम वैशाख मसान्त’सम्म बन्द गर्न निर्देशन दिएको छ ।

मठ’मन्दिर, मस्जिद, गुम्बा, चर्चलगायतका धार्मिक’स्थलमा जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना गर्दै नित्य पूजा, ध्यान र प्रार्थना मात्रै गर्ने गराउने, सपिङ मल, डिपार्ट’मेन्टल स्टोरमा एकपटकमा पच्चीस जना भन्दा बढी मानिस जम्मा नहुने, दुई व्यक्तिबीचको दूरी दुई मिटर कायम गर्न, मास्क अनिवार्य’रुपमा पालना गर्नुपर्ने सूच’नामा उल्लेख छ ।

प्रशा’सकीय अधिकृत खेमराज पौडेलद्वारा हस्ताक्षर गरिएको सूचनामा मेला, महोत्सव, जात्रा, विवाह न्वारन, पास्नी, व्रतबन्ध, धार्मिक अनुष्ठान मलामीलगायतका अत्याव’श्यक परम्परागत धार्मिक तथा सांस्कृ’तिक क्रियाकलापमा पच्चीस जनाभन्दा बढी नहुन र जनस्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्न अनुरोध गरिए’को छ । विवाह व्रतबन्ध गर्दा पार्टी प्यालेस प्रयोग गर्नुपरेमा मापदण्ड पालना गर्ने गरी प्रमुख जि’ल्ला अधिकारीसँग पूर्वस्वीकृति लिनस’मेत अनुरोध गरिएको छ ।

सार्वजनिक याताया’तका सवारी साधनमा सञ्चालन गर्दा सिट क्षमताभन्दा बढी यात्रु नराख्न, सबै यात्रुलाई मास्क अनि’वार्य गर्ने, सवारी साधनमा नियमित स्यानिटाइजरको व्य’वस्था गर्नसमेत सूचनामा अनुरोध गरिएको छ ।

कार्यालय र पसलज’स्ता सार्वजनिकस्थलमा स्यानिटाइजर र मास्कको अनिवार्य प्रयोग गर्न, सार्व’जनिक तथा निजी सेवा प्रदायकले विद्युतीय प्रणाली’मार्फत सेवा प्रदान गर्न, होटल तथा रेष्टुराँ बिहान ८ बजेदेखि बेलुका ८ बजेसम्म मात्र सञ्चालन गर्न प्रशासनद्वारा जारी सूचनामा उल्लेख छ । नियमको उल्ल’ङ्घन गरेमा सङ्क्र’मण रोग ऐन २०२० बमोजिम कारवाही तथा सजाय हुने सूचनामा ज’नाइएको छ । इताजा खबरबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्