यी हुन् सात न’क्कली डाक्टर, विभिन्न हस्पिटलमा काम गर्दै गर्दा यसरी प’क्राउ परे

महोत्तरीका ४० वर्षीय अरूण’कुमार चौधरी काठमाडौं बागबजारमा ज्योतिद्विप नामक एजुकेसन कन्सल्टेन्सी चलाउँथे। पुतलीसडक बस्ने उनी आफ्नो कन्सल्टे’न्सीबाट निजी स्कुलमा विद्यार्थी पठाउने, कन्ट्याक्ट गराउने गर्थे। कहिलेकाहीँ नेपाल मेडिकल काउन्सि’लका फारम भरिदिने गरेको पनि उनको स्वीका’रोक्ति छ।

कमिसन लिएर निजी स्कु’लमा विद्यार्थी पठाउने-सम्पर्क गराइदिने चौधरी एसएलसीको नक्कली सर्टिफिकेट बनाएको आरोपमा सोमबार पक्राउ परेका छन्। त्यसरी उनको कन्सल्टेन्सी’बाट एसएलसीको सर्टिफिकेटमा नम्बर सच्याएर बंगलादेश पुगेका भने डाक्टर भएर मात्रै आइसकेनन्, चार जनाले त नेपाल मेडिकल काउन्सिलबाट चिकि’त्सा पेशाको प्रमाण-पत्र पनि लिइस’केका छन्।

उनीहरू हुन् – २८ वर्षीय मोहम्मद सिद्धिक, २९ वर्षीय सुभासप्रसाद साह, २८ वर्षीय मोह’म्मद साहिद राजा र ३१ वर्षीय दीपेन्द्र गौतम।सिद्धिक विराटनगरस्थित न्युरो अस्पताल, साह जनकपुरस्थित चिल्ड्रेन अस्पताल, राजा दीर्घायु अस्पता’ल, चाबहिल र गौतम रूकुम पश्चिमको चौरझरी मिसन अस्पताल’मा काम गर्थे।

प्रहरीका अनु’सार उनीहरू नक्कली एसएलसी सर्टिफिकेट पेशेरै आइएस्सी पढे। आइएस्सीपछि एमबिबिएस पढ्न बंगला’देश गए। एसएलसी प्रमाण-पत्रबारे खुले पनि आइएस्सी प्रमाण-पत्र कहाँबाट लिए भन्ने यकिन गर्न प्रहरीले सकेको छैन। चौधरीले उनीहरूलाई ६-७ वर्ष पहिले नै एसएलसीको नक्कली प्रमाण-पत्र बनाइ:दिएको भने प्रारम्भिक अनुसन्धा’नबाट देखिन्छ।

एमबिबिएस अ’ध्ययन पूरा गर्न ५ वर्ष लाग्छ। सो प्रमाण-पत्रका आधारमा नेपाल मेडिकल काउन्सिलबाट चिकि’त्सा पेशाको अनुमति पत्र लिन पनि कम्तीमा एक वर्ष लाग्छ।‘उनीहरू कहिलेदेखि ती अस्पतालमा काम गर्थे भन्ने पनि खुल्न बाँकी छ,’ केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरोका अधिकारीहरू भन्छन्, ‘हामी अहिले अनुस’न्धानकै क्रममा छौं।’

ब्युरोले यी चार जना’बाहेक विराटनगरबाट पक्राउ परेका सप्तरीका ३१ वर्षीय अखिलेशकुमार देव, महो’त्तरीकी २७ वर्षीया पल्लवी सिंह र ललितपुर सानेपाका २९ वर्षीय फराज हुसेन खाँ पनि एसएलसीको नक्कली सर्टि’फेकेट बनाएरै डाक्टर पढेका हुन्।

पल्ल’वी अहिले किष्ट मेडिकल कलेजमा एमबिबिएस अन्तिम वर्ष अध्ययनरत् छिन्। यी सबैलाई प्रहरीले आइतबार विभिन्न ठाउँमा पुगेर पक्राउ गरेको थियो। पल्ल’वीबाहेक ६ जना बंगलादेशबाट एमबिबिएस पढेर आएका हुन्। उनीहरूले त्यहाँको कुन विश्वविद्यालयबाट एमबिबिएस पढेका हुन् भन्ने पनि खुल्ने क्रममै रहेको ब्युरोका निर्देशक डि’आइजी सहकुलबहादुर थापा’को दाबी छ।

‘अहि’लेलाई हामीले उनीहरूले किर्ते गरेर बनाएको नक्कली एसएलसी सर्टिफिकेट मात्रै पहिचान गरिसकेका छौं,’ थापाले भने, ‘बाँकी कुरा विस्तारै खुल्दै जानेछ।’उनका अनुसार यी’मध्ये कसले कहाँ आइएस्सी पढे भन्ने पनि अनुसन्धानमै छ। एमबिबिएस गर्नुअघि आइएस्सी पास हुनुपर्छ। त्यही आइएस्सी पढ्न पनि एलए’लसीमा ‍आवश्यक प्राप्ताङक (जिपिए) चाहिन्छ। पक्राउ परेकासँग एलएलसीको त्यो जिपिए थिएन र जिपिए पुर्‍’याउन किर्ते गरे भन्ने दाबी ब्युरोको छ।

ब्युरो निर्देशक थापाका अनुसार केही डाक्टरहरूबारे ब्युरोमा गुनासो थियो। त्यही गुनासोका आधा’रमा केही मानिसहरूको एसएलसी सर्टिफिकेट प्रमाणीकरण गर्न थालियो। बंगलादेशमा एमबि’बिएस पढ्नका लागि उनीहरूले नेपाल मेडिकल काउन्सिलबाट अनुमति पत्र लिएका थिए। ब्युरोले काउ’न्सिलमा पेश भएको एसएलसी प्र’माण पत्र माग्यो।

ती प्रमाण पत्र राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डमा प्रमाणीक’रणका लागि पठाइयो। पक्राउ परेकाले काउन्सिलमा पेश गरेको एसएलसी सर्टिफिकेट र परीक्षा नियन्त्रण कार्या’लयमा रहेको प्रमाण-पत्रमा फरक पाइयो। यसरी एसएलसी प्रमाण-पत्र नक्कली रहेको पाइएपछि, हामीले डाक्टरहरूलाई पक्राउ गर्‍यौं र उनीहरूको भनाइका आ’धारमा बागबजारबाट कन्सल्टेन्सी सञ्चालकलाई समात्न सकियो,’ थापाले भने। यी व्यक्तिहरूले आइएस्सी कहाँ पढे या त्यो पनि नक्क’ली बनाए भन्नेतर्फ पनि आशंका रहेको थापा बताउँछन्।

पक्राउ परेका’लाई सरकारी छाप दस्तखत किर्ते र आवश्यकताअनुसार ठगी मुद्दा चलाउने प्रहरीको तयारी छ। उनीहरू’लाई सोमबार नै जिल्ला अदालत काठमाडौंबाट थुनामा राख्ने अनुमति लिइएको छ। आफ्नै संस्थाबाट चि’कित्सा पेशाको प्रमाण पत्र लिएका डाक्टरको एसएलसी सर्टिफिकेट नक्कली रहेको थाहा पाएपछि काउन्सिलले पनि उनीहरूबारे अध्ययन थालेको छ। ‘कसको के रहेछ हामी हेर्छौं, त्रुटि देखिएकाको डाक्टरी पद निलम्बन हुन्छ,’ काउन्सिलका प्रव’क्ता कृष्ण अधिकारीले भने।

यसअघि चार दर्जन डाक्ट’रलाई प्रहरीले आइएस्सी नक्कली सर्टिफिकेट रहेको आरोपमा पक्राउ गरी मुद्दा चलाएको थियो। तर, धेरैको मुद्दा स्थापित हुन नसकेपछि अदाल’तबाट छुटेका थिए। संविधानत: अदालतबाट अन्तिम आदेश नआउञ्जेलसम्म यसरी पक्राउ परेका कसैलाई पनि पेशाबाट विमुख गराउन भने सकिन्न। पुर्पक्षका लागि का’रागार गए यस्ता डाक्टरले थुना’बाटै मुद्दा लड्छन्। धरौटी वा तारेखमा छुटे उनीहरू पेशामा फर्केर मु’द्दा लड्न पाउँछन्। सेतोपाटीबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्