श्री स्वस्थानी व्रतकथा तथा पूजा आराधना बिहिबारदेखि आरम्भ

पौष शुक्ल पू’र्णिमाका दिन (यही माघ १५गते) हिन्दू धर्मा’वलम्बीले स्वस्थानी व्रतकथा तथा माधवनारा’यणको पूजा आराधना आरम्भ गर्दैछन् । प्रत्येक वर्ष पौष शुक्ल पूर्णिमादेखि माघ शुक्ल पूर्णिमा’सम्म एक महिना हरेक दिन घर’घरमा स्वस्थानी कथा भन्ने र सुन्ने गरिन्छ । स्वस्थानी व्रत बसे तथा कथा भने र सुने मनो’काङ्क्षा पूरा हुने धार्मिक विश्वास छ ।

माधवनारायण स्व’स्थानी व्रत तथा शालीनदी सुधार समितिले नयाँ नियमसहित मेला व्यवस्था’पनको तयारी पूरा भएको जानकारी दिएको छ । कोभिड-१९ को महामारीका कारण यही माघ १५ गतेदेखि एक महिनासम्म चल्ने शालीन’दी मेलाका लागि समितिले ५० व्रतालु राख्ने गरी पूजा सञ्चालन गर्ने कार्यविधि बनाएको समि’तिका अध्यक्ष मिजेन्द्रकाजी श्रेष्ठले बताए ।

उनले भने, ‘मेलामा जम्मा ५० जना व्रता’लुलाई समावेश गरिनेछ, व्रत बस्न इच्छुक हुनेले भोलि सम्म आवेदन दिनुपर्नेछ, व्रत बस्नका लागि २० देखि ५० वर्ष उमेर समूह’का लागि मात्र समावेश गरिने नियम बनाएका छौँ ।’ समि’तिले उनीहरुको पिसिआर, एक्स–रे रिपोर्ट आएपछि मात्रै व्रतका लागि योग्य मान्ने श्रेष्ठले बताए । गत वर्ष व्रतालुकोे सङ्ख्या ३०० भन्दा धेरै थियो । यस वर्ष कोभिड-१९ को महामारीका का’रण समितिले ५० जनाको स’ङ्ख्या तोकेको हो ।

व्रतालुको सुर’क्षालाई ध्यानमा राखेर माधवनारायण भगवा’नको दर्शन गर्न दूर दर्शनको व्यवस्था मि’लाइएको छ भने व्रतालु र भक्तजनबीच दूरी कायम गरा’उनका लागि व्रत परिसरमा बार लगाएर ठाउँ खाली गरिएको छ । साथै मेलामा आउने भक्त’जनका लागि मास्क अनिवार्य गर्दै दूरी कायम हुने गरी सम्पूर्ण सुरक्षा र स्वास्थ्यलगायतका विष’यमा तयारी पूरा भएको आ’योजक समितिले जनाएको छ ।

मेलामा केही भ’क्तजन शालिनदीमा नुहाउन आउने हुँदा उनीहरुको स्वास्थ्य सुर’क्षालाई ध्यान दिएर ठाउँ ठाउँमा साबुन पानी, स्यानिटाइजर र मास्क वितरण गर्ने तथा होडिङ बोर्ड राख्ने प्रबन्ध मिलाइ’सकिएको अध्यक्ष श्रेष्ठले बताए ।

मेला सञ्चा’लनमा भीडभाड नहुने गरी व्यवस्था’पन गर्ने र माधवनारायण व्रतालु नुहाउने पोखरीमा यस वर्ष प्र’तिबन्ध लगाउने गरी कार्यविधि अपनाउनसमेत जिल्ला प्रशासन कार्यालय काठमाडौँले आदेश दिएको समिति’ले जनाएको छ । गत वर्ष २२ लाख दर्शनार्थीले प्रत्यक्ष माधवनारायण स्वस्था’नी व्रत मेलामा दर्शन गरेका जनाउँदै समितिले यस वर्ष भने भक्तालुको सङ्ख्या’मा कमि आउने बताएको छ । – इताजा खबरबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्