गुरुङ समुदायले आज तमु ल्होसार मनाउँदै

गुरुङ समुदायले पुरानो वर्षलाई बि’दाइ गरी नयाँ वर्षलाई स्वा’गत गरेर पुस १५ गते ‘तमु ल्होसार’ पर्व मना’उँदैछन् । ‘ल्हो’ को अर्थ वर्ष र ‘सार’ को अर्थ फेरिने भएकाले वर्ष फे’रिने दिनलाई ‘तमु ल्होसार’ भनिएको गुरुङ समुदा’यका मानिसको विश्वास छ । ‘तमु ल्होसार’ पर्व सूर्यको किरणसँग सम्ब’न्धित छ ।

गुरुङ बाहु’ल्य रहेको लमजुङ, गोरखा, तनहुँ, स्याङ्जा, मनाङ, कास्की, पर्वत’लगायत जिल्लामा सूर्यको ताप पहिले आउने भएकाले पुस १५ मा यो पर्व मनाउने गरिएको हो । यसपछि क्रमशः तामाङ र शेर्पा जातिको बसो’वास भएको क्षेत्रमा सूर्यको ताप आउने भएकाले माघ र फागुनमा यो पर्व मनाइने वि’श्वास गरिन्छ ।

पुस १५ गतेको रात सबैभन्दा लामो हुने र यसप’छिका रात घट्दै जाने भएकाले पनि यस पर्वको म’हत्व रहेको बताइन्छ । यस अवसरमा विगत वर्षमा टुँडि’खेलमा विशेष कार्यक्रम आयोजना गर्ने गरिएकामा यस वर्ष कोरोना महामारीका कारण घरघरमै मनाइने गुरुङ स’माजले जनाएको छ । – खबर हबबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्