सोमबार यस्ता काम गरे मनोकांक्षा पूरा हुने धार्मिक विश्वास

सोमबार धेरै नारीहरु व्र’त बस्छन् । सोमबारको व्र’त बस्नाले मनो’कांक्षा पूरा हुने विश्वा’स गरिन्छ । सोमबारको दिन देवताको पनि देवता आरध्य’देव महादेवको पूजा गरिन्छ । अविवाहित नारीले सु’योग्य बर तथा विवाहिताले पतिको दी’र्घायूको कामनासहित भगवान शिवको पूजा आरध’ना गरिन्छ । यो दिन सेतो रंगको कपडा लगाउने र सेतै रंगको वस्तुहरुको दान गरेमा वि’शेष फल प्राप्त हुने धार्मिक वि’श्वास छ ।

सोमबारका दिन भगवान शिवप्रति समर्पित भई शिव स्तोत्र, रुद्राक्ष, बेल पत्ताको पूजा गर्नाले भगवान शिव प्रश’न्न हुन्छन् भन्ने वि’श्वास गरिन्छ।भगवान शिवप्रति श्रद्धाभाव राख्दै निम्न पाँच काम गर्नाले मनो’कांक्षा पूरा हुने वि’श्वास गरिन्छ ।

सोमबार भगवान शिवको दिन अर्थाता चन्द्रमा का दिनका रुपमा लिइन्छ। यस दिन विहान सवेरै उठेर भगवान शिवको दर्शन गरी शिव चालीसा या शिवाष्टकको पाठ गर्नाले भगवान शिव प्र’सन्न भइ समस्या समाधान हुने विश्वा’स गरिन्छ ।

दाम्पत्य जीवनमा आउने उतार च’ढाव वा समस्या समाधानको लागि सोमबारको विहान सबेरै गौरी–शंकरलाई मनन गरी रुद्राक्ष शिव भगवानलाई अर्प’र्ण गर्नाले मनले चिताएको पूरा हुने धार्मिक वि’श्वास छ । बिहानै बेलपत्रमा सेतो चन्दनको टीका बनाएर शिवलिंगको पूजा गर्नाले पनि फ’लिफाप हुन्छ ।

सोमबारका दिन आफ्नो पायक पर्ने शिव मन्दिरमा पुगेर शिवलिंगमा दूध चढाउनुपर्छ । उक्त दूध तामाको भाडामा ल्याएर आफ्नो व्या’पार व्यवसाय गरेको ठाउँमा पूर्ण श्रद्धाका साथ छर्किदै ‘ॐ नमः शिवायः’ मन्त्रको जप गर्नाले व्यवसायमा श्रीवृद्धि हुने मा’न्यता राखिन्छ ।

‘ॐ नमो धनदाय स्वाहा’ मन्त्र कुनै शिव मन्दिरमा गएर रुद्राक्षको मालाले ११ पटक जप गर्नुहस् । यस म’न्त्रको जप गर्नाले धन लाभ हुने धार्मिक विश्वा’स छ । -खबर हब बाट

प्रतिकृया दिनुहोस्