एउटै शरीरमा जोडिएका दाजुभाइलाई आमाबुवाले नै छोडेका थिए, आफ्नै क्षमताले खाए सरकारी जागिर

नेपालीमा ‘खाने मुख’लाई जुँगाले छेक्दैन’ भन्ने उखान खुब चल्ने गरेको छ । यदि कुनै व्यक्तिसँग सीप छ भने उसले हरेक परि’स्थितिमा सफलता पाउन सक्छ ।

यस्तै, भारत पञ्जा’बका दुई दाजुभाइको कथा सुन्दा यस्तो महसुस हुन्छ । पञ्जाबका यी दुई भाइहरू सोहना–मोहना जुम्ल्या’हा हुन् । उनीहरू अन्य जुम्ल्याहा बच्चा’हरू भन्दा फरक छन् । किनभने उनीहरूको शरीर एक अर्कामा जोडिएको छ । पञ्जाब, अमृतसरका सोहना र मोहना दुवै एउटै शरीरका भएकाले बाल्यकालमा आमाबु’वाले अस्वीकार गरेका थिए ।

तर अब दुवैले आ–आफ्नो क्षमता’का आधारमा असम्भव केही छैन भन्ने प्र’माणित गरेका छन् । उनीहरुलाई मानवता भएकाले मात्र हैन आफैलाई जन्म दिन आमा बाबुले समेत अञ्जा’ल ठाउँमा लगेर छोडेका थिए ।

जुम्ल्याहा दाजुभाइले पाए जा’गिर
सोहना र मोह’नाका लागि खुशीको खबर यो हो कि उनीहरूले अब पञ्जाब स्टेट पावर कर्पोरेशन लिमिटेड (पीएसपीसीएल) मा जागिर पाएका छन्। पीएसपीसीएलका एक अधिकारीका अनुसार १९ वर्षीया सोहनाले सर’कारी जागिर पाएका हुन् ।

दुवैले पुस २० डिसेम्बर तारि’खदेखि काम सुरु गरेका छन् । सोहना आफ्नो भाइ मोहनासँग पीएस’पीसीएलमा विद्युतीय उपकरणको हेरचाह गर्छन ।

दुबै भाइ धेरै खुसी छन्
सर’कारी काम पाएपछि दुवै जुम्ल्याहा भाइ निकै खुसी छन् । दुई भाइले स्टेट पावर कर्पोरेशनमा जागिर पाएपछि दुवैले पञ्जाब सर’कारलाई धन्यवाद पनि दिएका छन् ।

यस अ’वसरमा दुवैले यो कामबाट निकै खुसी रहेको भन्दै २० डिसेम्बरबाट काम सुरु गरेको बताए । यसका लागि दुवै दाजुभाइले पञ्जाब सरकार र पिंगलवाडा संस्थान’लाई धन्यवाद दिएका छन् । उनले पिंगलवाडा संस्था’नलाई विद्यालय शिक्षा प्रदान गरेकोमा धन्यवाद दिएका हुन् ।

कसरी हेर’चाह गर्छन् ?
सोहना–मोहनाले त्यहाँ विद्युतीय उपकरणको मर्मतसम्भा’रमा सहयोग गर्ने पीएसपीसीएलका सबस्टेसन जुनियर इन्जिनियर रविन्द्र कुमारले बताउनुभयो । पञ्जाब सर’कारले उनलाई काममा राखेको छ । सोहनाले काम पाउँछन् र मोहनाले त्यसमा मद्दत गर्छन् । उनीसँग कामको अनुभव पनि छ । यो खबर बाहिर आएपछि सर्व’त्र फैलिएको छ ।

यसले असम्भव भन्ने कुरा कसैको जीवनमापनि छैन भन्ने सन्देश दुनियाँभरीको मानव समुदायमा पठाएको छ । साथै कसैलाईपनि हेला गर्नुहुन्न भन्ने सन्देश यहाँबाट मिलेको छ । सबैलाई प्रेर’णा दिन सक्दो साझा गर्नुहोस् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्