आखिर लता लाई जुन रोगको डर थियो त्यसैले लगेरै छाड्यो…

भारतीय वरिष्ठ गायिका लता मंगेशकरको आज नि`धन भएको छ। उनकाे ९२ वर्षकाे उमेरमा निधन भएकाे हाे।

कोभिड-१९ पोजेटिभ देखिए`पछि उनलाई जनवरी ८ मा मुम्बईको ब्रीच क्यान्डी अस्पतालमा भर्ना गरिएको थियो। उनी विगत दुई सातादे`खि सघन उपचार कक्ष (आईसीयू) मा उपचार`रत थिईन् । पछिल्लो समय उनको स्वास्थ्य अवस्था बिग्रँदै गएको थियो। तर आज उनको निधन भएको हो। जसले सिंगो राष्ट्र`लाई शोकमा पारेको छ।

उनलाई जनव`रीको सुरुमा निमोनिया भएको पत्ता लागे|पछि र अस्पताल भर्ना गरिएको थियो। उनी एक हप्तासम्म भेन्टिलेटरमा थिइन् तर त्यस`पछि जनवरी २८ मा सुधा`रको संकेत देखिए`पछि उनलाई भेन्टिलेटर`बाट निकालीएको थियो।

शिवसेना सांसद सञ्जय राउतले सामाजिक सञ्जाल|मामा समाचार शेयर`गर्ने पहिलो व्यक्तिहरू मध्ये एक थिए। ट्विटरमा उनले मराठीमा लेखेका छन्, ‘युग सकियो’।

जनवरी ४ मा लता मंगेशकरले पनि पंचम दालाई उनको पुण्य`तिथिमा श्रद्धाञ्जली अर्पण गरिन् । लता जीले लेखे|की थिइन्, ‘आज हाम्रो प्यारो पञ्चमको पुण्यतिथि हो। उनले बनाएका सबै संगीत प्रशंसनीय थिए र आज पनि लोकप्रिय छन्। उहाँको सम्झनामा म विनम्र अभिवादन गर्दछु।’

उही समयमा, यस वर्षको एक पोस्टमा, उनले आफ्नो बुबा पंडित दीनानाथ मंगेशकर|लाई समर्पित भि`डियो पोस्ट गरिन। जनवरी १, २०२२ अर्थात् नयाँ वर्षको दिन बनाइएको यो भि`डियोमा लताले भनिरहेकी छिन्, ‘मेरो आदरणीय बुवाले हामीलाई यति ठूलो संसारमा एक्लै छोडेर जानुभयो । तर मैले तिनीहरू`लाई सधैं यहाँ मेरो साथ पाएको छु।

कहिलेकाहीँ मलाई लाग्थ्यो कि उहाँ मेरो छेउमा बसेर मलाई गाउन सिकाउनु`हुन्छ। कुनै कुराको डर लाग्यो भने टाउकोमा हात राखेर भनिरहनुभएको छ– नडराऊ, म छु । त्यसैग`री हाम्रो ५० वर्ष बितिसक्यो, उहाँ मसँग नभए`को भए सोच्नुहोस्, म जस्तो युवा गायकले यत्तिको ख्याति र इज्जत पाउन्थ्यो होला र ? आज मैले पाएको उहाँको आशीर्वाद हो जस्तो लाग्दैन ।

यद्यपि यस वर्षको पहिलो पोस्ट लता मंगेशकरले यस कोभिडको बारेमा गरेकी थिइन्। नयाँ वर्षको शुभकामना दिँदै लता मंगेशकरले लेखेकी छन्, ‘तपाईंहरू सबै`लाई नयाँ वर्षको शुभकामना। कोरोनाको यो संक|टबाट सारा विश्वले मुक्ति पाओस् । तपाईहरु सबै खुसी रहनुस, स्वस्थ रहनुस यहि मेरो कामना छ ।

लता मंगेशकर`लाई प्रेमपूर्वक ‘भारतको कोकिला’ भनेर चिनिन्छ। उनले १३ वर्षको उमेरमा गायनमा प्रवेश गरेकी थिइन् र सन् १९४२ मा आफ्नो पहिलो गीत रेकर्ड गरिन्।

सात दशक लामो आफ्नो करियरमा उनले विभिन्न भाषामा ३० हजार भन्दा बढी गीत गाएकी छन्। लता मंगेशकर ‘एक प्यार का नगमा है’ ‘राम तेरी गंगा मैली’ ‘एक राधा एक मीरा’ र ‘दीदी तेरा देवर दीवाना’ जस्ता लोकप्रिय संगीतहरुमा आवाज दिएकी छिन्।

लता मंगेशकरलाई सन् १९६९ मा तेस्रो-सर्वोच्च नागरिक पुरस्कार पद्मभूषण, सन् १९९९ मा दोस्रो-सर्वोच्च नागरिक पुरस्कार पद्म विभूषण र २००१ मा सर्वोच्च नागरिक सम्मान, भारत रत्नबाट सम्मानित गरिएको थियो। उनलाई फ्रान्सको सर्वोच्च नागरिक पुरस्कार पनि प्रदान गरिएको थियो। सन् २००९ मा अफिसर डे ला लिजन डी’होनरु (अफिसर अफ द लिजन अफ ऑनर)।

उनका दाजुभाइ, मीना खडीकर, आशा भोस्ले, उषा मंगेशकर र हृदयनाथ मंगेशकरमध्ये जेठी थिइन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्