आज मंगलबार, भगवान श्री रामका भक्त हनुमानको पूजा गर्दा हुन्छ यस्तो लाभ

हनुमान हनुमान्, अंजनेय र मारुति पनि० परमेश्व’रको भक्ति हिन्दू धर्ममा भगवानको भक्ति०को सबैभन्दा लोकप्रिय अवधारणाहरू मध्ये र भारतीय महाकाव्य रामाय’णमा सबैभन्दा महत्वपूर्ण व्यक्तिह’रू मध्ये एक हुन।

उनी केही विचारहरूको अनुसार ११औँ अवतार रुद्रावतार९रुद्र ९ भगवान शिवको अवतार०, सबैभन्दा तागतवर र बुद्धिमान अवतार मानिन्छन। उनको सबैभन्दा प्रसि’द्ध उपलब्धि, जसरी कि रामायणमा वर्णित छ, बाँदरहरूको सेनाको तथा अग्रणी रूपमा रहेको रा’क्षस राजा रावण सित युद्ध।उनलाई बजरंग बली पनि भनिन्छ किन भनें उनको शरीर एक वज्रको स’मान थियो।

कलियुगमा सबैभन्दा चाँडै प्रसन्न हुने देवताका रुपमा पनि भगवान श्री रामका परम भक्त हनुमान’जीलाई लिइन्छ । मंगलबारको दिन हनुमा’नजीको पूजा–पाठ गर्ने व्यक्तिलाई सफलता, शौभाग्य मिल्नुका साथै मांगलिक दोष तथा क्रोध नियन्त्र’ण जस्ता दुष्प्रभावबाट मुक्ति मिल्नेछ । यस्तै जीवनको सबै मनोकांक्षा पूरा हुने शास्त्रमा उल्लेख छ । हनुमानजीको पूजा गर्ने व्यक्तिको मन सफा र शान्त हुने वि’श्वास गरिन्छ ।

यो पनि, सरकारले दिने सामा’जिक सुरक्षा भत्ताको भरमा वसुन्धरा शर्माको चुल्हो’ बल्छ । परिवारमा अरू कोही छैनन् । खेती गरेर खाने जमीन छैन, उमेरले पनि डाँडा काटेकाले काम गरेर खानसक्ने कुरै भएन । बिहे गरेको महिना नबित्दै श्रीमान्को मृ त्यु भएपछि बिहेपछिका झण्डै ८० वर्ष उहाँले एकल जीवन बिता’उनुभयो । आठ वर्षको उमेरमा उहाँको बिहे भएको थियो ।

बागलु’ङको जैमिनी नगरपालिका–१ कुश्मीशेराकी उहाँ ८८ वर्षकी हुनुभयो । उहाँको जिउने आधार एउटा सानो कुटी थियो । गत वर्षको वर्षायाममा त्यही कुटीमा समेत विपत्ति आइ’लाग्यो । गत भदौ २८ र २९ गतेको वर्षापछि जग नै भासिएर घर जमीनमुनि पुग्यो । वसुन्धराले एक वर्ष निकै कष्टले बिताउ’नुभयो । घर भाँसिएपछि पीडाको सीमा रहेन । छिमेकीको घरमा आश्रय लिएर बस्नुभयो । वसुन्धा’रको खुशी एक वर्षपछि फर्किएको छ ।

नगरपालिकाले भाँसिए’को घर पुनर्निर्माण गरिदिएपछि वसुन्धराको आँखामा अहिले हर्षका आँसु देखिन्छन् । “बाससमेत हिँड्यो, अहिले नयाँ घर बनेको छ, पानी ओत्ने भो”, वसुन्धरा’ले खुशी व्यक्त गर्दै भन्नुभयो, “आफ्नै झुप्रो प्यारो लाग्छ नि !” उहाँको घर बनाउन नगरपालिकाले रु ७० हजार अनुदान दिए’को थियो । स्थानीय युवाले सहयोग अभियान घोषणा गरेका थिए ।

नगरपा’लिकाले जिम्मेवारी लिएपछि युवाहरुले अभियान रोके । घर बनाउन डकर्मी र सिकर्मीको ज्याला रु ५० हजार र रु २० हजारको जस्तापाता उप’लब्ध गराइएको वडा सदस्य रु’द्रनाथ शर्माले बताउनुभयो । स्थानीय काठ र बाँस तथा ढुङ्गा माटोले उहाँका लागि एकछाने नयाँघर बनेको छ । एकल भएकाले खानाका लागि सामाजिक सुरक्षा भत्ता र एकदुईवटा अंशमा पाएका बारी’मा फल्ने उपजले पुग्छ । ओएस नेपालबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्