सुनको मुल्य घट्यो, तोलाको कति पुग्यो त ? हे’र्नुहोस्

स्थानीय ब’जारमा सुनको मुल्य घटेको छ । सुनको मुल्य तोलामा रु २ सयले घटेको हो । हिजो (सोमबार) प्रतितोला रु ९३ ह’जार ७ सयमा कारोबार भएको छापावाला सुनको मुल्य आज (मंगलबार) घटेर प्रतितोला रु ९३ हजार ५ सयमा कारोबार भईरहेको नेपाल सुनचाँ’दी व्यवसायी महासंघले जनाएको छ ।

त्यस्तै तेजावी सुनको मुल्य पनि घटेर प्रति’तोला रु ९३ हजार कायम भएको छ । यता चाँदी प्रति’तोला रु १३५० रुपैयाँमा कारोबार भईरहेको म’हासंघले जनाएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्, गाउँमै कोभिड अ’स्पताल सञ्चालन भएपछि थुलुङ’दुधकोशी गाउँपालिकाका स्थानीयवासी हर्षित भएका छन् । गाउँपालिका केन्द्र मुक्लीमा अस्थायी कोभिड अस्पताल सञ्चालनमा आएपछि स्थानीय’वासी हर्षित भएका हुन् । कोरोना सङ्क्रमितलाई अक्सिजनसहित उपचार गर्ने व्यवस्था भएपछि अन्य अस्पताल पुग्नुपर्ने बाध्यताको अन्त्य भएको थुलुङ’दुधकोशी–४ जुबुकी मनमाया खत्रीले बताउँनुभयो । पैतालीस वर्षीया खत्रीसमेतलाई स्वासप्रस्वासमा समस्या देखिएपछि बिहिबार सोही अस्पताल’मा भर्न गरेपछि स्वस्थ बनेको खत्रीको भनाइ छ ।

नर्सीङ नेस्रो वर्षमा अध्ययनरत मनमायाकी छोरी रेजिना खत्रीले उपचा’रमा काठमाडांै जाने योजना ‘बनाएको भए पनि गाउँमै उपचार सम्भव भएको प्रतिखुशी व्यक्त गर्नु’भयो । “यस्तो महामारी छ, कसरी जानुभन्ने चिन्ता थियो ।” उहाँले भन्नुभयो, “खर्चसँगै समयको बचत र कम त्रासमा उपचार हुनु हामीजस्ता ग्रामीण क्षेत्रका नागरिकका लागि सुखद् पक्ष हो ।”

काठमाडौँ विभिन्न अस्प’तालमा अक्सिजनसमेत नपाएर बिरामीको मृत्यु भएको खबरले आक्रन्त बनेको बेला गाउँमा उक्त सेवा पाउँदा यहाँका नागरिकले स’रकारलाई स्याबासी दिन्छन् । यस्तै कोभिड–१९ को सङ्कास्पद लक्षण भएकी बुद्धिमाया माझीको पनि कोभिड अस्पतालमै उपचार सम्भव भएपछि स्थानीय सरका’रलाई धन्यवाद दिनुभएको छ । स्वास फेर्न निक्कै गाह्रो भएर उपचारमा आएको उहाँको भनाइ छ । टाढा अस्पताल जान नसक्ने अव’स्थामा भएपनि गाउँमै सेवा पाउँदा आफ्नो ज्यान बचेको मा’झीेले सुनाउनुभयो ।

गत वर्ष कोरोना सङ्क्र’मण पुष्टि हुनेबित्तिकै कोभिड अस्पताल बिराटनगर लानुपर्ने बाध्यताको अत्य भएपछि सोलुखुम्बुवासीलाई सहज भएको छ । स्वास्थ्य शाखा सह’संयोजक तथा गाउँपालिकाका सूचना अधिकारी बिशाल बाबु राईले गाउँमा कोरोना सङ्क्रणको दार बढेसँगै गाउँपालिकाले निगरानी बढाएको बताउँनुभयो । कुनै पनि सङ्का’स्पद लक्षण देखिएको जानकारी हुनसाथ स्वास्थ्यकर्मी पुगेर परीक्ष’ण गर्ने गरेको उहाँको भनाइ छ ।

नाग’रिकको जीवन रक्षा गर्ने दायित्व स्थानीय सरकारको भएकाले सोहीअनुसार व्यवस्थापनमा केन्द्रित भएको गाउँपा’लिका अध्यक्ष असिम राईले बताउँनुभयो । अहिले १० जना जटिल प्रकृतिको बिरामीको उपचार गर्न सक्ने क्षमताको अस्प’ताल सञ्चालमा रहेको भन्दै अध्यक्ष राईले आवश्यक’ताअनुसार यसलाई विस्तार गर्ने बताउनुभयो ।

“सकेसम्म नागरिकलाई गाउँ’पालिका बाहिर उपचारमा जान नपर्ने गरि व्यव’स्थपन गरेका छौँ”, अध्यक्ष राईले भन्नुभयो, “सामान्य लक्षणसहित बिरामीलाई औषधि किटसहित घरैमा स्वास्थ्यकर्मीको निगरानीमा राख्ने र जटिल प्रकृतिका बिरामीलाई निशु’ल्क उद्धार गरी कोभिड अस्थायी अस्पतालमा ल्याउने व्यव’स्था गरेका छौँ ।”

उक्त अस्प’तालमा एक जना एमबीबीएस डक्टर, दुई जना स्टाप नर्स, एक जना ल्याब असिस्टेण्ट, दुई अनमी, दुई स्वास्थ्य सहायक र एक कार्यालय सहयोगी रहेका छन् । गाउँपा’लिका अध्यक्ष आफैँ चढ्ने गाडीसमेतलाई एम्बु’लेन्सको रुपमा प्रयोग गर्ने निर्णय गरिएको छ ।

कोरोना सङ्क्रमितको उद्धारका लागि अध्यक्षको गाडीसहित दुई वटा एम्बुलेन्स र अर्को एउटा निजि गाडी तयारी अवस्था’मा राखेको गाउँपालिका अध्यक्ष असिम राईले बताउँनुभयो । उक्त गाउँपालिकामा हालसम्म १०६ जना’को एन्टिजेन परीक्षण गर्दा १७ जनामा सङ्क्रमा पुष्टि भएको छ । जसमध्ये चार जना निको भइसकेको स्वास्थ्य सहसंयोजक विशाल बाबु राईले जान’कारी दिनुभयो । न्युज24 बाट

प्रतिकृया दिनुहोस्