यी हुन् कोरोनाको ख’तरनाक ५ लक्षणहरु , जुन देखिएमा तु’रुन्त जानुहोस् अस्पताल

एजेन्सी-कोरोना भाइरसको नयाँ भेरियन्टले देशभर महा’मारीको अवस्था सिर्जना गरेको छ । यसकारण कोरो’नाको दोस्रो लहर पहिलेभन्दा बढी घा’तक साबित भइरहेको छ। डाक्टरहरुका अनुसार नयाँ कोभिड १९ को भेरियन्टले बढी संक्रा’मक मात्रै नभई बढी जोखि’मपूर्ण रहेको छ ।

केही बिरा’मीहरू होम आइसोलेसनमा नै निको भ’इरहेका छन् भने केही संक्र’मितहरूलाई अस्पताल लानुपरेको छ । जसमध्ये यी पाँच लक्षणहरू देखिएमा अस्पताल लान विज्ञहरूले सु’झाव दिँदै आएको छ ।

श्वासप्रश्वासमा स’मस्या
सास फेर्न वा छाती दुख्ने संक्रम’णको बढ्दो जोखिमको संकेत हो। कोरोना भाइरस रेस्पिटेरी इन्फेक्सन हो । जुले हाम्रो ‘अपर ट्रयाक’का स्वस्थ कोशिकालाई आक्र’मण गर्दछ। परिणमस्वरूप, बिरामीलाई सास फेर्न गाह्रो हुन थाल्छ र उसको जीवन जो’खिममा पर्दछ ।

अक्सिजनको ले’भल घट्नु
कोरोना सं’क्रमण भएपछि शरीरको अक्सिजन लेभलमा न’राम्रो असर गर्दछ । वास्तवमा, जब कोरोना पोजे’टिभ भएपछि फोक्सोको एयर व्यागमा फ्लू’लड भरिन्छ र शरीरमा लक्सिजनको लेभल कमि हुन्छ । यस्तो समस्या भएमा बिरा’मीलाई तुरुन्त अस्पतालमा भर्ना गरिनु पर्छ।

बेहोस हुनु वा मस्तिष्कले गर्ने कार्यमा क’ठिनाइ
कोरोना संक्र’मितले बिरामीहरूको मस्तिष्कको कार्य र बिरामीहरूको स्नायू प्रणा’लीमा प्रभाव पार्दछ । केही बिरा’मीहरूमा आलस्य, बेचैनी र बेहोशी जस्ता लक्ष’णहरू देखिन्छ । विज्ञहरू भन्छन् कि यदि बिरामीलाई सजिलो काम गर्न गाह्रो भइरहेको छ वा एक वाक्य बोल्न पनि कठिन भइरहेको छ भने तुरुन्त अस्प’तालमा जानु पर्छ।

छा&ती दुख्नु
छातीमा हुने कुनै पनि प्रकारको दुखाइलाई वेवा’स्ता नगर्नुहोस्। कोभिड १९ ले धेरै केसहरूमा फोक्सोको म्यूकोसल अस्तरलाई आक्रम’ण गर्दछ। तसर्थ, बिरामीले छातीको यस भागमा दुखाइ र जलन महसुस गर्न थाल्छ। यदि तपाईं यस्तो सम’स्या महसुस गर्नुहुन्छ भने, तपाईं तुरून्त अस्प’ताल जानु पर्छ।

ओठ निलो हुनु
धेरै मानि’सहरुका ओठ र अनुहार नीलो हुन्छ भने उनीहरूमा कोरोना पोजेटिभ भएको हुन्छ । यो शरीरमा प्रभा’वित अक्सिजन स्तरको संकेत हो, जसलाई चिकि’त्सा भाषामा हाइपोक्सिया भनिन्छ। हाइपोक्सियामा हाम्रो टिश्यूहरूले पर्याप्त मात्रामा अक्सि’जन पाउँदैनन्, जसको कारण शरीर राम्ररी काम गर्न सक्षम हुँदैन।

सामान्य ल&क्षणहरू
ज्वरो, खोकी, घाँटी दुखाइ, घाँटी दुखाइ, बहेको नाक, शरीर दुखाइ, जोड़को दुखाई र सानो र परीक्षण कोरोना गु’माउनु सबैभन्दा सामान्य लक्षण हो।

घर क्वारे’न्टाइन प्रायः जब यो लक्षण देखा पर्दछ सल्लाह दिइन्छ। तर केहि मानिसहरुमा ती लक्ष’णहरु धेरै गम्भीर बन्छन्। यस्तो अवस्थामा तपाईले चिकित्स’कलाई तुरुन्त सम्पर्क गर्नुपर्दछ।

यस्तो अव’स्थामा अस्पताल जानुपर्दैन
त्यहाँ कोरोनाका त्यस्ता धेरै लक्ष’णहरू छन्, जसमा तपाई अस्पताल जानु पर्दैन। तपाईं घरमै आइसोलेसनमा बसेर पनि फोनबाटै डाक्टरसँग सल्ला’ह लिन सक्नुहुन्छ । यदि तपाई हल्का ज्वरो, पखाला, थकान वा कुनै साधारण लक्षण देख्नु’हुन्छ भने अस्पताल नगए पनि हुन्छ ।

कोभिड १९ भ’एमा के गर्ने ?
यदि तपाईंलाई कोरोना सं’क्रमण भएको छ भने, घरमै क्वारेन्टाइन वा आइ’सोलेसनमा बस्नुहोस् । बालबालकिाहरू, वृद्ध वा घरमा कुनै गम्भीर रोगबाट पीडित व्यक्तिसँग सम्पर्कमा नआ’उनुहोस् ।

कसरी आफू’लाई सुरक्षित राख्ने
स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन् कि यदि तपाईं संक्र’मित व्यक्तिसँग ६ फिट भन्दा कमको दुरीमा १५ मिनेट जति सम्पर्कमा रहनुभयो भने तपाईं यस रोगको शि’कारमा पर्न सक्नुहुन्छ। संक्रमित व्यक्तिबाट टाढा रहनुहोस् र बाहिर जानु अघि मास्क लगाउ’नुहोस्, र बाहिर आइ’सकेपछि हात राम्रोसँग सफाइ गर्नुहोस्।

प्रतिकृया दिनुहोस्